Metoda terapii SE (Somatic Experiencing ®) bazująca na zjawisku doświadczania somatycznego stworzona została przez dr. Petera A. Levine’a, amerykańskiego psychologa, biofizyka i terapeutę. Levine uważa, że doznanie traumatyczne zostawia ślad w systemie nerwowym a zatem odczuwalne jest w ciele. Wszelkie więc odczucia somatyczne lub ich brak są wskaźnikiem tego, w jakim stanie znajduje się nasz system nerwowy. Identyfikując i śledząc te odczucia możemy rozładować napięcie spowodowane traumatycznym wydarzeniem.
Jak podkreśla Levine, wskutek głębokiego urazu psychicznego układ nerwowy człowieka ulega dezorientacji i traci zdolność do samodzielnego odzyskania równowagi. W efekcie u dotkniętej traumą osoby pojawiają się różnego rodzaju fiksacje i utrata naturalnej zdolności do samoregulacji pobudzenia. System nerwowy traci elastyczność funkcjonowania, co zakłóca zdolność doświadczania życia „tu i teraz”. Na różnego rodzaju bodźce życiowe reaguje tak, jakby nadal występowało zagrożenie; myśli, emocje i reakcje ciała zostały sprzężone z minionym doświadczeniem, które wywołało uraz psychiczny.
Peter A. Levine twierdzi jednak:
Trauma jest faktem wszechobecnym w naszym życiu. Nie musi jednak być wyrokiem na całe życie. Traumę można nie tylko leczyć, ale właściwie potraktowana może stać się jedną z najistotniejszych sił w psychicznym, społecznym i duchowym przebudzeniu człowieka.
Terapia SE to delikatna z zarazem głęboko penetrująca metoda uzdrawiania ciała i psychiki. Uczy pacjenta rozpoznawania własnych możliwości, obrania własnego kierunku i podążania w wybraną stronę.
Terapeuta, zanim rozpocznie przepracowywanie jakiegokolwiek materiału traumatycznego, stabilizuje pacjenta tak, by czuł się bezpiecznie osadzony w głębokich pokładach własnych zasobów psychicznych. Dalej – pracuje „tu i teraz” skupiając się na wrażeniach, pamięci ciała oraz zasobach aktywnych w czasie teraźniejszym. Poszerzenie zdolności do zauważania odczuć somatycznych pomaga pacjentowi zaufać wrodzonej mądrości ciała i inicjuje proces wyodrębniania strachu i przerażenia doświadczonych podczas zdarzenia.
II Kongres Somatic Experiencing®, 18-19 maja 2024
Program Kongresu
Sobota 18.05.2024
Recepcja: od godz. 9.00. Dla członków PSSE otwarta na Walnym Zebraniu.
Prowadzenie: Marta Targońska
15:30 – 15:45 Rozpoczęcie II Kongresu przez Prezesa PSSE Marka Małkowicza
15:45 – 16:25 Monika Wirżajtys: „Ze zrozumieniem i radością; terapia dziecka z doświadczeniem traumy.”
16:30 -17:10 Sylwia Wójcik: „Trauma i żałoba – podobieństwa i różnice.” ( wykład online)
17:30 – 18:10 Iwona Palicka: „Ciało prowadzi rejestr sensoryczny. Wskazówki do pracy z wczesną traumą.”
18:15 – 19:15 Małgorzata Sieczkowska: BAZAR – Każdy, kto praktykuje, ma wkład do metody. Warsztat w dużej grupie umożliwiający wymianę doświadczeń, wglądów, odkryć i ulubionych praktyk.
21.00 – 22.15 Honorata Łukaszewska zatańczy ze wszystkimi tańce w kręgu.
Niedziela 19.05.2024
9:15 – 9.30 Marta Targońska: Powitanie i praktyki somatyczne.
9.30 – 10.10 Sabina Sadecka: „Zamrożone w tajemnicy. O tym, co traumatyczne sekrety robią z naszym układem nerwowym.”
10:15 – 10:55 Marta Kochan-Wójcik – „Regulowanie czy pomieszczanie? O nieporozumieniach wokół interwencji terapeutycznych w pracy z osobami, które doświadczyły traumy.” (online)
11:15 – 11:55 Katarzyna Słowik i Maja Pruska: „Somatic Experiencing w zgodzie z naturą. Praca ze zwierzętami.”
12:00 – 12:40 Agnieszka Klimek – „Felt sense u źródeł. Somatyczne podstawy pracy z umysłem i ciałem.”
13:00 – 14:00 Gość specjalny: Liane Pinto: „The communication and empathy in the therapeutic process.” (wykład online w języku angielskim z tłumaczeniem symultanicznym)
14:00 – 14:30 Dorota Mrozek: O spotkaniu międzykulturowym w praktyce Somatic Experiencing®. Z doświadczeń asystowania W krajach Orientu.
14.30 – 15.00 Uroczyste zakończenie Kongresu z udziałem Marka Małkowicza.