Brainspotting

Brainspotting (praktykowana od 2003 roku) to – bazujaca na neuroplastyczności mózgu – rewolucyjna i niezwykle skuteczna metoda w pracy nad rozwojem osobistym i niwelowaniem wewnętrznych przekonań i ograniczeń będących barierami w osiągnięciu spełnienia życiowego. W stosunkowo krótkim czasie prowadzi do zwiększania możliwości osobistych poprzez uzyskanie poczucia własnej wartości, wzrostu kreatywności i wydajności u twórców, sportowców czy ludzi zajmujących się biznesem.

W piśmiennictwie naukowym Brainspotting jest opisywany jako jedna z najskuteczniejszych form terapii, obok EMDR czy innych metod pracy z traumą. Już ponad 13 000 terapeutów na całym świecie praktykuje ten rodzaj pomocy psychologicznej.

Brainspotting to terapia oparta na świadomości mózgu, której działanie polega na identyfikacji neurofizjologicznego źródła traumy, a następnie stymulacji procesów podkorowych w mózgu w celu przetworzenia i uwolnienia traumy. Jest to odejście od klasycznej rozmowy terapeuta-pacjent.

Twórcą Brainspottingu jest amerykański terapeuta Dr.David Grand, który w trakcie terapii odkrył, że zlokalizowanie odpowiedniego punktu w polu widzenia, tzw. „brainspot”, otwiera dostęp do podkorowych struktur mózgu, w którym zapisana jest trauma. Brainspot to strategiczny punkt dostępu do siatki neuronalnej, która mieści w sobie pamięć traumatycznego doświadczenia. Wykorzystuje odpowiednią pozycję oczu, aby dostać się do źródła dramatycznych doświadczeń zapisanych w głębokich strukturach mózgu. Dzięki odpowiedniemu skupieniu w trakcie wpatrywania się w konkretny punkt w polu widzenia, czyli w tzw. „Brainspot” – somatycznie i psychofizjologicznie związany z pamięcią doświadczenia traumy – możliwe jest uruchomienie zdolności mózgu do samoleczenia.