EMDR – terapia psychoterapeutyczna

Eye Mo­ve­ment De­sen­si­ti­za­tion and Re­pro­ces­sing – te­ra­pia psy­cho­te­ra­peu­tycz­na – to me­to­da te­ra­peu­tycz­na opra­co­wa­na przez ame­ry­kań­ską psy­cho­log Fran­ci­ne Sha­pi­ro. W 1987 roku Sha­pi­ro za­uwa­ży­ła, że ist­nie­je po­wią­za­nie mię­dzy ru­cha­mi ga­łek ocznych a ob­ni­że­niem po­zio­mu lęku, nie­po­ko­ju i na­tar­czy­wych wspo­mnień. Pra­cu­jąc z gru­pą sie­dem­dzie­się­ciu wo­lon­ta­riu­szy, pro­wa­dząc na­stęp­nie przez lata ko­lej­ne pra­ce ba­daw­cze opra­co­wa­ła stan­da­ry­zo­wa­ną me­to­dę te­ra­pii i w roku 1995 opu­bli­ko­wa­ła wy­ni­ki swo­ich ba­dań.

Te­ra­pia EMDR sto­so­wa­na jest przy po­je­dyn­czych ostrych trau­mach: zda­rze­nia ko­mu­ni­ka­cyj­ne, do­zna­nie prze­mo­cy, gwałt oraz po prze­ży­ciach trau­ma­tycz­nych, któ­re mia­ły miej­sce daw­niej i prze­kształ­ci­ły się w prze­wle­kły syn­drom po­st­trau­ma­tycz­ny. Pod­czas te­ra­pii EMDR zwra­ca się szcze­gól­ną uwa­gę na nie­bez­pie­czeń­stwo re­trau­ma­ty­za­cji, dla­te­go te­ra­peu­ta nie­ustan­nie dba o sta­bil­ność pa­cjen­ta.

Obec­nie jest wy­ko­rzy­sty­wa­na do le­cze­nia znacz­nie szer­sze­go za­kre­su pro­ble­mów: za­bu­rze­nia lę­ko­we, od­ży­wia­nia, fo­bie, ata­ki pa­ni­ki, chro­nicz­ny ból czy de­pre­sja a na­wet cho­ro­by on­ko­lo­gicz­ne. Trwa­ją tak­że ba­da­nia nad pra­cą z oso­ba­mi uza­leż­nio­ny­mi.

Na cykl te­ra­peu­tycz­ny skła­da się psy­cho­edu­ka­cja, sta­bi­li­za­cja, od­wraż­li­wia­nie i prze­pra­co­wa­nie ma­ją­ce do­pro­wa­dzić do syn­chro­ni­za­cji obu pół­kul mó­zgo­wych. W trau­mie bo­wiem do­cho­dzi do blo­ka­dy emo­cji, ich prze­wo­dze­nia i prze­twa­rza­nia. Przyj­mu­je się, że dzię­ki do­ko­nu­ją­cej się pod­czas EMDR na­prze­mien­nej sty­mu­la­cji obu pół­kul mó­zgo­wych – pra­wej, w któ­rej prze­twa­rza­ne są przede wszyst­kim emo­cje i le­wej od­po­wie­dzial­nej za lo­gicz­ne my­śle­nie oraz ję­zyk – do­ko­nu­je się po­pra­wa za­kłó­co­nych funk­cji emo­cjo­nal­nych.

Sty­mu­la­cję tę po­bu­dza­ją pro­wo­ko­wa­ne przez te­ra­peu­tę ru­chy ga­łek ocznych. W nie­któ­rych przy­pad­kach np. u osób nie mo­gą­cych pra­co­wać ocza­mi a tak­że u dzie­ci sto­su­je się bodź­ce do­ty­ko­we (tap­ping).

EMDR sta­no­wi atrak­cyj­ną al­ter­na­ty­wę dla osób, któ­re nie mogą lub nie chcą opo­wia­dać o trud­nych prze­ży­ciach. Po­nad­to te­ra­pia EMDR trwa sto­sun­ko­wo krót­ko (3 do 7 se­sji), a jej efek­ty od­czu­wa się bar­dzo szyb­ko.